Konzervativna stomatologija
Oblast stomatologije koja podrazumeva lečenje zuba zahvaćenih karijesom, kao i lečenje komplikacija koje nastaju kao posledica nesaniranog karijesa (zapaljenje živca, gangrena, parodontitis).
Karijes zuba predstavlja oštećenje tvrdih zubnih tkiva koje nastaje demineralizacijom stvarajući šupljinu u zubu. Karijes izazivaju bakterije iz usne duplje. One koriste šećere, koje unosimo putem hrane i pića, i stvaraju kiselu sredinu. Kada pH vrednost padne ispod 5,5 dolazi do demineralizacije gleđi tj. izvlačenja minerala iz zubnih tkiva stvarajući šupljinu u zubu.
Karijes se najčešće javlja na tzv. karijes predilekcionim mestima. To su mesta gde se nakupljaju ostaci hrane i postoji otežano čišćenje zuba (fisure i jamice na griznim površinama zuba, prostori između dva susedna zuba tj. interdentalni prostori).
Faktori koji pogoduju nastanku karijesa:
- loša oralna higijena
- ishrana puna šećera
- ishrana puna kisele hrane
Ukoliko se karijes otkrije na vreme može se bez problema sanirati i oštećeno zubno tkivo se nadomestiti plombom. Međutim, ukoliko je karijes zuba uznapredovao dublje tj. do pulpe onda se pristupa lečenju pulpe tj. živca zuba.
Pulpitis predstavlja upalu zubnog živca. Upala nastaje prodorom bakterija i njihovih toksina iz karijesne lezije u pulpu. Lečenje pulpitisa podrazumeva umrtljivanje živca, dakle zub postaje avitalan i zatim se pristupa lečenju kanala korena poznatije kao endodontski tretman.
Endodontsko lečenje se sprovodi endodontskim instrumentima, obilnim ispiranjem kanala korena, sušenjem i aplikovanjem medikamenata za smirivanje simptoma. Kada simptomi nestanu, pristupa se definitivnom punjenju kanala korena.
Gangrena nastaje kada pulpu zuba koja je avitalna, tj. nekrotična, nasele bakterije. Ona nastaje postepeno. Nesanirani karijes se polako širi ka pulpi i dovodi do pulpitisa. Kada se pulpitis ne leči on dovodi do nekroze pulpe i kada se na takvu pulpu nasele bakterije nastaje gangrena. Infekcija se dalje širi preko vrha korena zuba na okolna tkiva i izaziva periapikalni proces ili parodontitis. Gangrenozan zub je promenio boju, potamneo je, može se videti šupljina na krunici zuba iz koje se širi neprijatan miris. Gangrena se leči endodontskom terapijom ili vađenjem zuba. Izbor zavisi od težine stanja. Endodontsko lečenje podrazumeva višeseansno lečenje gde se u kanal korena zuba aplikuju medikamenti do smirivanja simptoma.
Periapikalni parodontitis nastaje kada bakterije prodru preko vrha korena zuba u okolno tkivo i kost. Periapikalne lezije su granulomi i ciste. Lečenje podrazumeva antibiotsku terapiju, kao i konzervativnu i hiruršku (vađenje zuba ili apikotomija).
Simptomi periapikalnih lezija:
- promena boje zuba
- bol na zagrižaj
- rasklaćenje zuba
- otok u predelu vrha korena
- fistula